harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

pogróżki Agory wobec Indymediów

4 Komentarze

jak zapewne większość już zauważyła Agora, a przynajmniej reprezentujący ją radca prawny, Tomasz Ejtminowicz, postanowił/a ocenzurować indymedia, a konkretniej ten artykuł o kradzieży loga zamieszczony na indyku przez jakiegoś anonima który skopiował tekst Xaviera z CIA tyle że zmienił jego wydźwięk z przywłaszczania symboliki na kradzież loga (czy logotypu, co jest nie do końca poprawnym określeniem w tej sytuacji). pan Ejtminowicz domaga się nie sprostowania, czy co miłe by nam było przeniesienia jego samodzielnie opublikowanego komentarza/sprostowania do dodatków pod w/w artykułem, pan Ejtminowicz domaga się usunięcia tego artykułu oraz wszystkich komentarzy do niego, co przeczytać można w jego liście do „redakcji” co więcej, wygraża nam przy tym konsekwencjami prawnymi bo „godzimy” w „imię, renomę, cześć i wiarygodność rynkową spółki Agora SA”. słowem pan Ejtminowicz nie raczył zapoznać się z zasadami funkcjonowania indymedia, nie raczył samodzielnie opublikować sprostowania ani nie raczył poprosić nas o sprostowanie, nie, pan Ejtminowicz domaga się pod groźbą procesów usunięcia tego artykułu.
dlatego też popełnił pan Ejtminowicz błąd. zdania autora artykułu nikt z kolektywu redakcyjnego zapewne nie podziela – logo nie jest identyczne, jest podobne, jest to niesmaczne że Agora dla serwisu o prawie identycznym profilu używa tak zbliżonego loga, ale nie jest to kradzież, jednak o ile przeszedł by ten artykulik po cichu i nikt nie zwrócił by na niego uwagi, poza paroma tysiącami czytelników indymedia którzy Agory pewnie i tak już nie lubią, to teraz pan radca prawny ma szansę zafundować Agorze niezłą plamę na PR-że – bo my po dobroci nic z serwisu nie usuniemy, a próba sądzenia nas odbije im się niezłą czkawką.

w tej sprawie pojawiły się już dwa artykuły – na CIA, oparty na tym, z Indymediów, który z kolei zgłosiłem na środkową kolumnę

Reklamy

Written by harce

30 Wrzesień, 2007 @ 19:33

Komentarze 4

Subscribe to comments with RSS.

 1. Hm… emocje maja to do siebie, ze przeszkadzają jasno formułować myśli. Niestety autor artykułu poplatał… się. Albo to jest kradzież o czym pisze, a co jest moim zdaniem nieprawdą, Albo to jest wykorzystanie częściowe ideii, inspiracja, wzorowanie, ale niekoniecznie kradzież.

  Czym innym jest wytknięcie wzorowania się a czym innym formułowanie zarzutu o kradzieży. Obawiam się również że nawet przyjmując zapożyczenie, trudno będzie obronić tezę jaką autor stawia, bowiem znaki, poza podobieństwem kropki są różne. Kolejnym elementem jest to który znak jest lub nie chroniony przez UP. Jeżeli autora artykułu to może spać spokojnie, jeżeli urząd uzna zbytnie podobieństwo to nie zarejestruje konkurencji, ale… czy o taką ochronę autor wystąpił? i czy urząd uzna że następuje kolizja podobieństwa? mam wątpliwości.

  Dlaczego mam wątpliwości? bo znaków zawierających ową kropkę z falami pewnie można znaleźć co najmniej kilka w sieci, a więc powstaje pytanie kto był pierwszy i kto kogo inspirował lub choćby mógł inspirować. A może tak oczywisty w sumie element wizualny powstawał w wielu miejscach niezależnie i bez inspiracji?

  Dlaczego to piszę? bo zarzut trzeba udowodnić, niestety musi to zgodnie z prawem zrobić strona skarżąca, a to jak opisalem wcale nie będzie ani proste ani jednoznaczne.

  alw

  2 Październik, 2007 at 00:33

 2. owszem zgadzam się z tym, tyle że dla kolektywu indymedia nie jest to kwestia walki o logo – znamy gorsze przypadki wzorowania się na naszym logo jak np. http://www.vocescuola.it/ – jak dla nas sprawa toczy się o sposób w jaki Agora próbuje odpowiedzieć na zarzuty anonimowego internauty

  harce

  2 Październik, 2007 at 11:21

 3. Sposób jest podejrzewam adekwatny do posiadanych przez nich praw ochronnych, chyba że ich nie mają, co można sprawdzić w Urzędzie patentowym, a także z racji użycia słowa „kradzież”, które implikuje konsekwencje karne.

  alw

  3 Październik, 2007 at 14:39

 4. o ile się orientuję nie jest natomiast zgodny z prawem prasowym :] a to się tutaj liczy przede wszystkim

  harce

  6 Październik, 2007 at 21:19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: