harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

DCTV oficjalnie ruszyła

leave a comment »

coś się nie mogłem zebrać do napisania, dlatego z takim opóźnieniem;

w zeszłą środę 16 lipca oficjalnie wystartował nowy Dubliński kanał telewizyjny – Dublin Community Television; DCTV. jest to projekt w który jestem częściowo zaangażowany tak aktywistyczne jak i zawodowo więc chyba powinienem o nim napisać :].

DCTV jest kooperatywą (spółdzielnią) „not-for-profit” (nie dla zysku) której celem jest stworzenie realnej alternatywy dla komercyjnych-korporacyjnych i państwowych mediów. programy mają być albo stworzone przez społeczności lokalne z dublina, albo zrealizowane na zamówienie rady spółdzielni, do której zresztą wstąpić może każdy (i do czego zachęcamy!). kanał nie emituje i nie będzie emitował żadnych reklam.

tak poza tym wystarczy obejrzeć „reklamówkę”

[livevideo id=161BE968E9D142D58B7308D6C9C4B5F6/708887/dublin-community-television-pr.aspx]
Dublin Community Television Promotional Video

w której zresztą widać między innymi materiały revolt video collective, urywki dwóch opensourcowych animacji („big buck bunny” i „elephants dream„), materiały kręcone przez okoliczne dzieciaki (między innymi „johnny splits”) czy serię o oil peak („powerdown show„) produkowaną przez spółdzielnie prowadzącą centrum ekologiczne (i sklep) cultivate.

reklamówka niekoniecznie, ale premierowy pokaz na prawdę zrobił na mnie wrażenie – w tym naprawdę duże „powerdown show” świetnie wyprodukowany program na temat, i przedstawiony w sposób, który po prostu nie miał by szansy w żadnej komercyjnej telewizji (zależnej od reklam koncernów samochodowych i promujących bezmyślną konsumpcję) inne programy – fajnie, raz lepiej raz gorzej, ale przeważnie naprawdę trzymają się kupy i powinny przyciągnąć trochę telewidzów.

jednak rzeczą która mnie rozbroiła to jak mocne w dalszym ciągu są społeczności w Dublinie – na pokazie prezentowany był między innymi dokumentalny o grupie kobiet (w przedziale wiekowym około 60tki) które w oparciu o lokalne centrum społeczne nakręciły film dokumentujący historię ich okolicy (zresztą niedaleko od miejsca gdzie mieszkam). może nie brzmi to imponująco ale rozmowa z ludźmi którzy pamiętają jakim szokiem była dla nich przeprowadzka z miejsca gdzie mieszkali w 12 osób w jednej izbie do „mansions” („rezydencji”) które obecnie uchodzą za substandardowe, może nie slumsy, ale dalej dzielnicę biedoty której jeszcze niedawno nikt nie chciał zatrudniać ze względu na miejsce zamieszkania.. „niechciane dzieci dublina” które same odtworzyły historię swoich rodzin… no ogólnie robi wrażenie.

DCTV publikuje wszystko na licencji creative commons i zamierza udostępniać materiały w sieci więc jak tylko będzie to możliwe podlinkuję parę programów wartych obejrzenia (Albo po prostu tych przy których pracowałem :P ).

za zakończenie dodam tylko że jak na irlandię przystało cały dzień „eventów” zakończony został wyjściem do pubu, po którego opuszczeniu imprezę kontynuowaliśmy na ulicy, potem na skwerze, po którego zamknięciu [sic!] przeniosła się do kolejnego pubu, ale już beze mnie. następnego dnia chłopaki kręcący reportaż z projekcji przy której pracowałem mieli coś nietęgie miny :D.

DCTV dostępne jest w kablówce NTL na kanale 802.

Reklamy

Written by harce

22 Lipiec, 2008 @ 19:19

Napisane w media, recenzje, środowisko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: