harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

podłuch w skype

leave a comment »

heise online jak zwykle dostarcza świetnych wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i tym razem się nie zawiodłem; 4 dni temu opublikowali artykuł-opracowanie na temat doniesień o możliwości podsłuchiwania rozmów na skype [ang]. cała sprawa zaczęła się parę dni wcześniej gdy podczas konferencji przedstawiciel austriackiego ministerstwa spraw wewnętrznych przyznał że nie mają oni problemu z podsłuchiwaniem rozmów na Skype (które szczyci się szyfrowaniem rozmów pomiędzy użytkownikami). jest to potwierdzenie już wcześniej krążących plotek o backdorze [pl] i dołącza do listy z:
odczytywaniem haseł firefoxa [ang]
– ciekawą listą połączeń skype (niezależną od technologi p2p którą stosuje, w umowie użytkownicy zgadzają się na użycie zasobów ich komputera w takim stopniu w jakim będzie to wymagane przez sieć)
– ta sama umowa najwyraźniej nie pozwala usunąć narzędzi reklamowych pakietu [ang]
– pozwala też skype na umożliwienie dostępu do twojego komputera osobą i firmą niezwiązanym z nimi [ang]
i pewnie sporo więcej takich kwiatków o których jeszcze nie słyszałem. wystarczy przypomnieć że to program autorów niesławnego kazaa [ang] dostarczanego wraz z szeregiem malwaru [pl]. tymczasem poza całym tym reklamowym syfem wygląda na to że w skype znajduje się backdoor pozwalający rządom (którym skype oferuje stosowne „urządzenie”) podsłuchiwać użytkowników tej sieci.

w tej chwili tłumacze nowy biuletyn riseupu i próbuje skończyć tłumaczenia torka ale następny w kolejce ląduje cały artykuł heise albo nowe wiadomości jeśli się takowe pojawią.

oczywiście jest to kolejny dowód na to że nie należy ufać żadnym programom z zamkniętym źródłem w kwestiach bezpieczeństwa. tymczasem sugeruję rozważenie instalacji zfone – programu szyfrującego voip, niezależnie od używanego programu i systemu – open source.

Reklamy

Written by harce

29 Lipiec, 2008 @ 13:52

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: