harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

retencja danych

leave a comment »

nie miałem okazji ani czasu napisać: pięć dni temu odbył się światowy dzień akcji przeciwko retencji (przetrzymywaniu) danych, niestety ani w warszawie ani w dublinie nic się w związku z tym nie odbyło, dla porównania w berlinie podobno 100.000 ludzi

do przeczytania polecam przetłumaczone przeze mnie oświadczenie kolektywu riseup (podpisane także przez polskie indymedia), poniżej, oraz artykuł w anglojęzycznej wikipedii. to jest naprawdę bardzo ważna sprawa. trochę więcej informacji po polsku znaleźć można w serwisie Vagla jednak są to informacje głównie z prawnego punktu widzenia.

——————

Dzisiaj, 11 października odbywa się światowy dzień akcji przeciw retencji danych[1]. Chcemy okazać wsparcie i naszą solidarność tym których dyrektywa Unii Europejskiej 2006/24/EC zmusi do poddania się prewencyjnemu podsłuchiwaniu struktury komunikacyjnej. Dostawcy internetu w Europie zostaną przez tą dyrektywę przymuszeni do zostania agentami policji, do przetrzymywania treści twojej komunikacji. Chcemy wyrazić naszą niezgodę wobec tego ataku na prywatność i zademonstrować nasze zdecydowane poparcie i solidarność z tymi którzy walczą przeciw takiemu obrotowi spraw.
Budujemy sieć komunikacji na nadchodzące dekady i mamy do podjęcia istotną decyzję: czy będzie to infrastruktura wspierająca wolność czy zaprojektowana aby służyć inwigilacji i kontroli?

Obecnie, nasze systemy komunikacji są przebudowywane w celu stworzenia wybitnie wydajnego aparatu utrzymywania totalnej kontroli społecznej. Za działaniami tymi otwarcie stoją demokratycznie wybrane rządy z całego świata oraz Narody Zjednoczone, wszystko w imię obrony prawa. Rządy te mają jednak problem w postaci internetu podkopującego ich możliwość legalnego podsłuchiwania i inwigilacji. Rozwiązaniem tego problemu jest dla nich próba wprowadzenia pełnej kontroli wszystkich dróg komunikacji i wymuszenie sytuacji gdzie każdy serwer internetowy stałby się gromadzącym informacje agentem rządu.

Nowe technologie przesyłania pakietów, digitalizacji i szyfrowania są fundamentalnie różne od dawnych metod komunikacji. Dawniej gromadzenie informacji z podsłuchów jednej osoby było trudne i kosztowne, obecnie natomiast możliwe jest gromadzenie danych z podsłuchu milionów ludzi za naciśnięciem przycisku. Z drugiej strony jednak, nowoczesne systemy komunikacji można rozwijać tak żeby niemalże uniemożliwić podsłuchiwanie. Niestety nie ma nic pomiędzy: albo tworzymy systemy które są bezpieczne albo takie które z założenia są wadliwe, łatwe do nadużycia i wykorzystania do kontrolowania społeczeństwa.

Dawny stan rzeczy w państwach demokratycznych przestaje funkcjonować; nie ma już opcji ograniczonej interwencji państwa w zakresie inwigilacji i podsłuchów. Musimy wybrać pomiędzy dalece ograniczą możliwością inwigilacji ze strony państwa a możliwością inwigilacji totalnej. Taka jest natura nowej technologii komunikacji.

Żądamy:

* Wolności słowa: Każdy musi mieć możliwość komunikowania się prywatnie i anonimowo. Nasze komputery nie mogą zmienić się w przedłużenie ramienia policji państwowej. Nie możemy być przymuszani do gromadzenia treści komunikacji naszych użytkowników. Nie można od nas wymagać udostępnienia rządowi tylnych drzwi do komunikacji każdego.

* Wolności stowarzyszania: Każdy musi mieć możliwość swobodnego zrzeszania się bez bycia śledzonym ani bez monitorowania sieci powiązań z innymi osobami. Nie można nam zabronić używania narzędzi komunikacyjnych uniemożliwiających ustalenia nadawcy i adresata. Rząd nie może mieć prawa budowania map struktur ruchów społecznych w których zorganizowani są jego obywatele.

Wiele z nowych metod inwigilacji możemy pokonać używając bezpieczniejszych metod komunikacji. Inne aspekty nowego ataku państwa na wolności musimy zwalczać poprzez organizację i walkę polityczną, w sądach, na ulicach, przez aktywne sprzeciwianie się prawu.

Stawka w tej walce jest bardzo wysoka. Musimy utrzymać możliwość prywatnej i wolnej komunikacji ruchów społecznych. Jeśli tak się nie stanie, oddamy naszą możliwość do sprzeciwiania się rządowi, korporacjom i wszelkiej niesprawiedliwości na lata.

Więcej informacji na temat globalnego dnia akcji znajdziesz na stronach Freedom Not Fear.

[1] http://freedom-not-fear.eu

Reklamy

Written by harce

16 Październik, 2008 @ 00:12

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: