harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

little brother

leave a comment »

little brother

zbieram się do napisania o tej książce od kiedy ją przeczytałem, czyli dobrych parę miesięcy od lipca więc chyba najwyższy czas wrzucić chociaż minimalną notkę mimo że zasługuje na dużo więcej…

po kolei – Cory Doctorow, aktywista i pisarz science fiction, laureat prestiżowej Nebula oraz paru innych, wykłada na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. przeciwnik restrykcyjnych praw autorskich, wszystkie swoje książki publikuje za darmo na swojej stronie (streszczenie jego poglądów u Miąsika) chociaż są one też dostępne w księgarniach.

książka opisywana jest jako opowieść o walce grupy nastolatków z państwową machiną inwigilacji… cóż innego miał bym czytać w letnie popołudnia? :D grupą docelową jest młodzież szkolna (gimnazjum/liceum) ale podejrzewam że równie dobrze wciągnie każdego kto lubi książki przygodowe, świetnie napisana natychmiast mnie wciągnęła, całość przeczytałem w dwóch posiedzeniach.
główną linią fabuły jest zamach terrorystyczny w Los Angeles w wyniku którego kontrolę nad miastem przejmuje NSA i dokańczając to co rozpoczęła administracja Busha z patriot act wprowadza faszystowską wysoce technologiczną dyktaturę w trybiki której wplątana zostaje grupa przyjaciół. jak dla mnie motywem przewodnim książki jest technologia wykorzystywana przez państwo do inwigilacji i technologia której młodzież używa żeby przeciw niej walczyć, ale jest to przede wszystkim książka przygodowa (oczywiście z motywem romantycznym, a jakże) i niezależnie czy czytelnik jest czy nie jest geekiem gwarantuje ciekawą lekturę.
jedna z książek które na prawdę chciał bym widzieć wydanych przez Trojkę

jako ciekawostkę dodam że książka dała początek nowej dystrybucji linuxa – paranoid linux – obecnie na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

cory doctorow does

Reklamy

Written by harce

3 Listopad, 2008 @ 12:21

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: