harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

google vs YaCy

4 Komentarze

dzisiejszy post Rogera na blogach CIA na temat niedawnej awarii google która odbiła się szerokim echem w prasie uzmysłowił mi jak bardzo wszyscy, łącznie z anarchistami, zaufali tej korporacji. myślę że jest to problem. nie wiem czy równie duży jak fakt że spora część ruchu dalej używa windowsów i zamkniętego oprogramowania ale na pewno jest to niezła ilustracja dla poziomu technologicznej ignorancji panującej w ruchu.

dlaczego nie google?

zasadniczo powinienem tu streścić artykuł „Criticism of Google” z anglojęzycznej wikipedii ale stwierdziłem że lepiej będzie jeśli go po prostu przetłumaczę, co postaram się zrobić w najbliższym wolnym czasie (niekoniecznie szybko).
podstawowe punkty krytyki opierają się na gromadzeniu ogromnych ilości informacji (np. zapisywaniu na cookies każdego wyszukiwania) i cenzurze (między innymi pod presją rządu Chin oraz praw autorskich). niejednokrotnie też google było atakowane np. za odmowę publikowania reklam antyaborcyjnych co o ile specjalnie mnie nie boli udowadnia polityczność korporacji. oczywiście google ma też swoje zalety ale o tych można łatwo znaleźć sporo informacji.
z perspektywy anarchistycznej sprawę można ująć tak: używając google pozwalasz jednej globalnej korporacji zdecydować według niejawnych zasad co zostanie wyświetlone na twoim ekranie, pozwalasz zbierać informacje na temat tego czego szukasz i potencjalnie oddajesz dostęp do tych informacji wrażym trzyliterowym instytucją. na bazie twoich wyszukiwań zostaną zaprezentowane sprofilowane na ciebie reklamy.

dlaczy yacy?
albo na początek czym jest yacy;

YaCy to skalowalny osobisty robot indeksujący i wyszukiwarka sieciowa. Jedna instalacja YaCy może zgromadzić ponad 10 milionów dokumentów, ale społeczność użytkowników może stworzyć indeks wyszukiwania o nieograniczonym rozmiarze.

yacy.net

YaCy (czytane „ja sii”) jest darmową dystrybuowaną wyszukiwarką zbudowaną na zasadzie sieci peer-to-peer (P2P). Podstawą jest program napisany w Javie funkcjonujący na kilkuset komputerach (stan na wrzesień 2006), tak zwanych YaCy-peers. Każde YaCy-peer niezależnie przeszukuje internet, analizuje i indeksuje znalezione strony i gromadzi rezultaty indeksowania we wspólnej bazie danych (tak zwanym indeksie) który współdzielony jest z innymi użytkownikami YaCy tak jak w sieciach P2P.

W odróżnieniu od częściowo dystrybuowanych wyszukiwarek sieć YaCy cechuje się zdecentralizowaną architekturą. Wszystkie YaCy-peers są równe i nie ma żadnego serwera centralnego. Program może funkcjonować albo w trybie crawl albo jako pośrednik sieciowy (proxy) indeksujący odwiedzane przez użytkownika strony (parę różnych mechanizmów broni tu prywatności użytkownika).

Dostęp do wyników wyszukiwania zapewniony jest poprzez uruchamiany lokalnie serwer wyszukiwania ze stroną wyszukiwania i polem do wprowadzania zapytań, wyniki przedstawiane są w typowy sposób tak jak na innych stronach czy portalach.

Program udostępniany jest na licencji GPL.

przed chwilą stworzona przeze mnie strona na wikipedii

sieć YaCy jest w pełni zdecentralizowana – nie istnieje żaden centralny serwer dlatego też niemożliwa jest cenzura wyników (taka jak w google), nie ma reklam i możliwe jest indeksowanie ukrytych sieci („darknetów” chociaż to niekoniecznie stosowne określenie) takich jak sieć onion Tora, sieć I2P czy Freenet. yacy nie jest własnością żadnej firmy, jest oddolnym społecznym projektem. wyszukiwanie jest też anonimowe – pilnuje tego parę różnych mechanizmów a i sam fakt „dystrybuowania” sieci i zapytań uniemożliwia stworzenie całościowego profilu wyszukiwań gdziekolwiek poza naszą własną maszyną. możliwa jest też cała gama bardziej zaawansowanych zastosowań takich jak użycie w intranecie (sieciach wewnętrznych) czy pomiędzy znajomymi. indeksowane są też informację odnośnie plików audio, video, grafik i programów.
trzeba jednak zauważyć że teoretycznie możliwe są ataki na tą sieć poprzez tworzenie fałszywych nodów propagujących fałszywe informacje. mimo wszystko moim zdaniem jest to opcja zdecydowanie bardziej godna zaufania niż google, mimo że jeszcze długo nie dostarczy takiej samej ilości wyników. obecnie wyszukiwanie yacy da zdecydowanie słabsze rezultaty.

strona domowa projektu Yacy, publiczna strona wyszukiwania, wyszukiwarka YaCy do firefoxa (dla lokalnych kopii programu)

Reklamy

Written by harce

5 Luty, 2009 @ 19:29

Komentarze 4

Subscribe to comments with RSS.

 1. Bardzo ciekawe. Dzięki. Dzisiaj sobie potestuję. Korzystasz może z tego?

  Michał

  12 Luty, 2009 at 20:33

 2. po mału, mam teraz permanentny problem z przestrzenią na dysku (robię większy projekt audio) i nie mogę sobie normalnie crowlować ale demon zawsze chodzi w tle i czeka na lepsze dni :]

  harce

  13 Luty, 2009 at 11:18

 3. Pozostaje mi się zgodzić: ciekawe. Szkoda, ze wprowadzenie video jest po niemiecku…

  jah

  15 Luty, 2009 at 07:30

 4. Od jakiegoś czasu zacząłem się interesować zdecentralizowanymi wyszukiwarkami internetowymi.Yacy jest wręcz dla mnie idealna do takiego rodzaju a słabsze wyniki wiadomo mało jest użytkowników.działa na zasadzie p2p to jeszcze lepiej nic tylko indeksować,indeksować i jeszcze raz indeksować stronki..W niedalekiej przyszłości kupię sobię małego komika na atomie rzecz jasna postawie GNU/Linuxa Debiana i będę indeksował masowo stronki do tej wyszukiwarki jaką jest yacy… Po prostu rewelka,nic dodac,nic ująć…

  grabarz186linux

  9 Grudzień, 2012 at 21:23


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: