harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

raport cryptohippie i statebook

leave a comment »

w ciągu paru dni pojawiły się dwie ciekawe formy zwrócenia uwagi społeczeństwa na to jak dużo wie na nasz temat państwo;

statebook

statebook to strona przedstawiająca ‚facebook dla służb specjalnych’. po wejściu widzimy ‚news feed’ a’la ten z facebooka (czy twitter albo blip), tyle że zawierający informacje typu „Jack Smith zadzwonił do 12 osób, 3 firm i 4 organizacji w ciągu ostatnich dwóch dni”, „Jack Smith jeździ w każdy dzień powszedni między Croydon i Hammersmith i przejechał z Londynu do Bitmingham dwa dni temu.” i tym podobne informacje na temat różnych elementów codziennego życia (zdrowie, praca, podatki, przewinienia, komunikacja) a po kliknięciu na detale wyjaśnia w jaki sposób państwo zdobywa te informacje, na jakiej podstawie oraz jak długo je przetrzymuje. Strona jest przejawem niecnej działalności wywrotowej Open Rights Group, niestety dotyczy tylko Wielkiej Brytanii.

cryptohippie report

Firma Cryptohippie tymczasem opublikowała raport przedstawiający rozwój „elektronicznego państwa politycznego” w ponad 50 krajach w oparcie o 16 kategorii takich jak możliwość zdławienia prób nagłośnienia jego działań, legalność dokonywania zmian na komputerach podejrzanych czy możliwości przeszukiwania bez rozpatrzenia sprawy przez sąd. Raport składa się z całkiem ciekawego wprowadzenia teoretycznego;

Większość z nas jest świadoma że rządy monitorują prawie każdą formę cyfrowej komunikacji. Jesteśmy też świadomi że są prywatne firmy które robią to samo. Większość z nas uważa to za trochę niepokojące, ale bardzo mało osób rzeczywiście mówi na ten temat czy działa. Istnieją dwa główne powody:
1. Na prawdę nie widzimy jak może nam to zaszkodzić. Masowa inwigilacja jest z całą pewnością czymś nowym i być może złowieszczym, ale po prostu nie widzimy całości układanki czy bezsprzecznych dowodów.
2. Jesteśmy bezustannie bombardowani przekazami typu „Tylko szaleńcy uskarżają się na rząd.” (chociaż w polsce wygląda to trochę inaczej przyp. tłum.)

Elektroniczne państwo policyjne jest ciche jeśli nie niewidoczne [w przeciwieństwie do starszych wersji]. Wszystkie jego działa mają podstawę w licznych dowodach, sprawia pozory nieskazitelnego.
(…)
Być może wierzysz że władza będzie używać swoich archiwów dowodów przeciw złym ludziom. Czy będziesz ufać ich następcą? Czy ufasz też wszystkim ich podwładnym, każdemu pracownikowi rządu, każdemu policjantowi?

…oraz infografiki (powyżej) opartej o ich wyliczenia, dane udostępnili na stronie. w ocenie firmy polska jest w dość wczesnym stadium rozwoju i organizacji ale dąży w tym kierunku. czołówkę rankingu zajmują Korea Północna, Chiny, Rosja, USA i Wielka Brytania. Oczywiście jestem świadomy że ta publikacja podyktowana jest przede wszystkim promocją i chęcią napędzenia sobie klientów.

tymczasem w Polsce bycie na usługach aparatu represji jest dla uniwersytetu powodem do dumy; „Galera dla bezpieczeństwa obywateli„.

na pocieszenie po tym rządowo-inwigilacyjnym mroku – facebook Billa Gatesa.

Reklamy

Written by harce

12 Maj, 2009 @ 20:57

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: