harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

strategia, logika i dulszczyzna

leave a comment »

kronika narodowa – „serwis” narodowców prowadzony na „bloog.pl” [sic], opublikowała tekst „Rozmaitości: Anarchiści donoszą na ONR międzynarodowej korporacji bankowej”. mam z nim problem – nie jestem pewien czy jest przejawem i ewidentnym dowodem ich ciężkiej głupoty, czy jest przejawem podwójnych standardów moralnych które zarzucają czytelnikom CIA.
żeby nie linkować zacytuje całość tego paszkwilu:

Czytelnicy lewackiego portalu Centrum Informacji Anarchistycznej, donieśli Zarządowi Banku Zachodniego WBK S.A. o płatnych reklamach tego banku widniejących na oficjalnej stronie internetowej Obozu Narodowo-Radykalnego.

Wydawałoby się, że anarchiści będąc – niby – z założenia przeciwko kapitalizmowi i globalizacji nie będą kolaborowali z elementarną częścią systemu jaką są międzynarodowe korporacje bankowe. Nic bardziej mylnego! Czytelnicy lewackiego portalu Centrum Informacji Anarchistycznej, donieśli Zarządowi Banku Zachodniego WBK S.A. o płatnych reklamach tego banku widniejących na oficjalnej stronie internetowej Obozu Narodowo-Radykalnego. Dzięki aktywności naszych czytelników, Bank Zachodni zażądał wycofania swoich reklam z portalu ONR-u – czytamy, na ponoć antysystemowym, ale za to wprost komunizującym portalu CIA.

Przypomnijmy, Bank Zachodni WBK S.A. jest częścią międzynarodowej grupy finansowej Allied Irish Banks. Co ciekawe, znaczącą rolę w rozwoju spółki AIB odegrała Międzynarodowa Korporacja Finansowa (International Finance Corporation), organizacja ściśle współpracująca z Bankiem Światowym, tak zaciekle zwalczanym również przez naszych rodzimych komunizujących antysystemowców. Jak widać, u niektórych ideowy punkt widzenia zależy od siedzenia. Zastanawiające, gdzie tu się podziały anarchistyczna ideowość i antyglobalizm?

od fanów noszenia mundurów spodziewał bym się znajomości terminu strategia. można by tu górnolotnie przywołać Sun Zi, który o ile mnie pamięć nie myli dość dosłownie zaleca skłócenie albo napuszczenie na siebie dwóch wrogów, tak żeby nie stawać na przeciw ich połączonych sił.
ONR wyświetla na swojej stronie reklamy [sic!], żeby na nich zarobić, WBK płaci za reklamy, żeby na nich zarobić. jak słusznie zauważają ‚redaktorzy’ kroniki narodowej obie strony są wrogami anarchistów, mamy więc dwóch współpracujących wrogów.
serwis zarzuca czytelnikom CIA kolaboracje (ciekawe określenie jak na kult szmalcowników) z bankiem, aż sprawdziłem definicję słowa kolaboracja która wygląda tak:

1. «współpraca z niepopieraną przez większość społeczeństwa władzą, zwłaszcza z władzami okupacyjnymi»
2. daw. «współpraca»

więc może współpraca?

1. «działalność prowadzona wspólnie przez jakieś osoby, instytucje lub państwa»
2. «o narządach, mechanizmach: wspólne funkcjonowanie wraz z innymi elementami w ramach całości organizmu lub maszyny»
3. «działalność prowadzona na czyjeś zlecenie, wiążąca się ze zdradą lub z działaniem na czyjąś niekorzyść»

biorąc pod uwagę fakt że w efekcie działania czytelników CIA, wykorzystujących dźwignię negatywnego wizerunku faszystów żeby wymusić na banku wycofanie reklam zasadniczo tracą obie strony (bank i faszyści), czyli działamy też na niekorzyść banku, żadna logicznie myśląca osoba nie może zarzucić jakiejkolwiek współpracy z tym bankiem. korporacje nie kierują się moralnością (vide „korporacja”), kierują się wizerunkiem a co za tym idzie zyskiem. jedyne co zmusiło ich do wycofania reklam był fakt że ich pozostawienie mogło by spowodować większe straty (kampania wymierzona w nich za współpracę z faszystami) niż przychody wygenerowane przez reklamy na stronach faszystów.

jako że zasadnicza teza artykułu jest zupełnie fałszywa, widzę dwa możliwe powody dla jego powstania:

 • głupota osoby lub osób które go popełniły – przejawiające się albo w braku zrozumienia działania strategicznego albo w problemach z operowaniem językiem polskim
 • zrozumienie braku racji i mimo to lansowanie propagandy wbrew logice i przyzwoitości
 • waham się ale z zasady wolę wroga przecenić, zakładam więc że ktokolwiek ten paszkwil popełnił, zrobił to w pełni świadomie pisząc nieprawdę i w iście goebbelsowskim stylu próbuje za wszelką cenę oczernić anarchistów. jak widać kiedy brak argumentów merytorycznych narodowcy nie tylko wolą je sfabrykować, ale odwracają swoją potencjalnie kontrowersyjną współpracę w oskarżenie o współpracę anarchistów. oczywiście większość troglodytów z ruchu narodowego da się na to złapać chociaż przyznam że na ich forum można odnotować też dość zaskakujące w takim miejscu przejawy samokrytyki.

  ciekawe jest też to że najwyraźniej narodowców to zabolało, fakt że na swoich stronach organizacyjnych i serwisach informacyjnych muszą publikować reklamy świadczy o słabości i braku samowystarczalności ich ruchu. oczywiście z anarchistycznej perspektywy jest to przykład na uzależnienie ruchów faszystowskich od kapitału na którego smyczy szczekają, jednak na poziomie stricte ludzkim poziomie było by mi wstyd gdyby organizacja której jestem członkiem nie była w stanie opłacić swoich stron…
  …tym bardziej że „lewacy”, „komuniści” i czciciele chaosu oraz dewiacji za jakich mają anarchistów nacjonaliści są w stanie prowadzić dziesiątki stron i serwisów w zorganizowany sposób, bez żadnych reklam… my udowadniamy słuszność naszych teorii organizacji, oni udowadniają uzależnienie od kapitalistów.

  Reklamy

  Written by harce

  25 Grudzień, 2009 @ 00:50

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Google+

  Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie z Twittera

  Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  w

  Connecting to %s

  %d blogerów lubi to: