harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

szwajcaria (islandia) bitów

leave a comment »

przez ostatnią godzinę (plus godzinę i piwo temu) słuchałem przedstawicieli wikileaks tłumaczących na wykładzie dlaczego i jak zamierzają przekształcić Islandię w medialny odpowiednik rajów podatkowych.
„Szwajcaria bitów” jak sami określają ten projekt może brzmieć jak coś co nie ma żadnych szans, jaki wpływ na ustawodawstwo Islandii może mieć serwis internetowy publikujący przecieki? przyznają że normalnie niewielki, ale o ile sami nie byli by w stanie czegoś takiego przeprowadzić to biorąc pod uwagę momentum w Islandii, fakt że powstała tam grupa prawników pracujących nad stosowną legislacją, przy pełnym poparciu mediów i zauważalnej części (ledwie 300 tysięcznego) społeczeństwa daje już taką szansę. głęboka potrzeba takiej przestrzeni była też wyraźnie wyczuwalna na wyładowanej po brzegi sali w której odbywała się, co chwile przerywana brawami, prezentacja.
w końcu Islandia jest idealnym miejscem pod względem stricte technicznym – praktycznie nieograniczona energia geotermalna, brak problemów z chłodzeniem serwerowni, społeczeństwo które z całą pewnością nie wieży już że bycie rajem podatkowym nie jest gwarantem jakiegokolwiek bezpieczeństwa czy modelem samowystarczalności…

z drugiej strony kluczowe jest szybkie przeprowadzenie tej operacji, której kulminację zapowiadają już na ten styczeń. Islandia stara się też o przyjęcie do unii europejskiej więc o ile na razie nie ma żadnego silnego lokalnego lobby które mogło by się przeciwstawić takim zmianą to po przystąpieniu na pewno instytucją europejskim łatwiej będzie wywrzeć na tą wyspę presję i podobne inicjatywy zablokować.

Reklamy

Written by harce

27 Grudzień, 2009 @ 19:22

Napisane w infoanarchizm, politycy

Tagged with , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: