harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

O polityce i politykach trochę irlandzkiego rapu

leave a comment »

Nie jestem wybitnym fanem rapu, ale „pal to licho, czemużby nie” jak powiedział pewien filozof – w celach relaksacyjnych notka o rapie. Poniżej 4 mniej-więcej polityczne kawałki prezentujące irlandzkie podejście do polityki w tym tej republikańskiej – czyli w zasadzie głównego jej nurtu wywodzącego się z irladzkiego nacjonalizmu, z tym że w odróżnieniu od ‚polskiego’; lewicowego i świeckiego. Republikanizm to przede wszystkim postulat niepodległości i niezależności państwa irlandzkiego od korony. Jak to bywa ideały się dewaluują a obecni przedstawiciele koncepcji nie wiele mają wspólnego z protoplastami co odnajduje odbicie w kulturze popularnej.

Po pierwsze świeża (dzisiejsza) produkcja z Cpt. Moonlightem o obecnej sytuacji społeczno-politycznej; „Banana Republican”. Tematem waląca się ekonomia, cięcia socjalne i płynne przejście z prosperity w pogłębiający się kryzys oraz wzbierająca fala emigracji *z* Irlandii (standardowo wyjeżdżają młodzi, głównie wykształceni, w tej chwili 1/4 mojej klasy z Dublińskiego koledżu już wjechała albo zamierza to zaraz zrobić). Forma nie powala, kawałek ma głównie znacznie pod względem przekazu, ciekaw jestem poziomów oglądalności w najbliższych dniach.

przepraszam pana, masz pan dla mnie sekundke?
nazywam się mick guinness i jestem twoim lokalnym td [posłem]
naprawdę potrzebuje twojego głosu więc jeśli możesz
dam ci moje słowo że dalej jestem poważny
nie martw się o kłopoty i czasy w których żyjemy.
(…)
to rodzinny biznes więc głosujcie na jedynkę
zabezpieczcie mój stołek w każdych wyborach
nie można tego nazwać nepotyzmem gdy głosujecie na mojego syna
jasne że ma kwalifikacje przecież pokazałem mu jak to się kręci
może jest kretynem ale co poradzicie
jest wycięty z tego samego materiału który ruchał was od lat

wykupił banki twoimi pieniędzmi
czemu nie miał by być bananowym republikaninem
jedni śpią ulicach on pije pod markizami
czemu nie miał by być bananowym republikaninem

ich służba zdrowia nie dla mnie
czemu nie miał by być bananowym republikaninem
zasoby naturalne wyprzedane shellowi na naszych oczach
czemu nie miał by być bananowym republikaninem

Ogólnie rzecz biorąc cały kawałek to litania rządowych przekrętów i poronionych polityk jak rozwiązanie bezrobocia przez zachętę do emigracji i deportacje imigrantów, trzymanie się wolnorynkowego kursu, wykupowanie (długu) baków z państwowych pieniędzy itd. Jednak trochę subtelniej niż kawałek z przed paru lat w którym ten sam raper bardziej bezpośredni i dosadniej określa polityczną elitę…

to jest tak, zobacz
Bertie Ahern on jest wstrętną cipa [premier]
Mary Harney ona jest wstrętna cipa [minister zdrowia]
Michael McDowell on jest wstrętna cipa [radca, polityk]
Micheál Martin to wstrętna cipa [lider partii rządzącej]
Fianna Fáil to wszystko wstrętne cipy [partia rządząca]
PD wykonujący swoją robotę to wstrętne cipy [posłowie]
Fine Gael to wstrętne cipy [opozycja]

Poza tym reszta tekstu to zgrabne przytyki ale ze słuchu nie dam rady na szybko przetłumaczyć, przez parę lat kawałek był dość popularny żeby puszczali mi go znajomi z uczelni bo „też nie lubisz polityków, a to jest niezłe”, nie wiedząc że miałem okazję autora parę razy spotkać. Całkiem fajny wywiad w którym Captain Moonlight tłumaczy swoje stanowisko polityczne i motywację do znieważenia całości rządu opublikowano na indymediach (to z przed czterech lat).

A teraz lekcja irlandzkiej historii
Przez około 300 lat brytyjska armia uciskała irlandzki lud
Wszystko zaczęło się od wielkiego głodu w 1916
Brytyjczycy odebrali nam jedzenie
a gdy byliśmy zbyt słabi by walczyć odebrali nam 7 hrabstw w ulsterze
wtedy Éamon de Valera na oklep pojechał do Londynu
żeby zasunąć królowej w mordę
a ona zamknęła go w więzieniu na 100 lat
więc wymazał ściany gównem i zagłodził się na śmierć

uh ah niech żyje RA

RA to skrót IRA a snując swoją satyryczną reinterpretację irlandzkiej historii Rubber Bandits (gumowi bandyci czy też rabujący/bandyccy bandyci) narazili się republikanom ale jeszcze bardziej właśnie pozostałością IRA (CIRA/RIRA itd). Opis do klipu zawiera wytłumaczenie że jest to satyra na idiotów z tatuażami IRA pod koszulkami brytyjskich klubów piłkarskich obwiniających Wielką Brytanię o wszelkie zło prowadzona z perspektywy „niewiarygodnego narratora”. Zdecydowanie w zgodzie z opisem sama pierwsza część utworu zawiera więcej uproszczeń/przekręconych faktów niż jestem w stanie w tej notce wytłumaczyć, np. wielki głód/zaraza ziemniaczana miała miejsce w latach 1845-49, w 1916 wybuchło, skądinąd socjalistyczne, powstanie które było kamieniem milowym na drodze do niepodległości. Éamon de Valera był pierwszym prezydentem, objął władzę po wojnie domowej i tradycji republikańskiej jest uznawany pewnie równie często za zdrajce co za bohatera – wynegocjował ‚niepodległość’ w dominium ale oddał 6 północnych hrabstw. W więzieniu brudny protest i strajki głodowe uskuteczniali żołnierze IRA. Jest to dla irlandczyków równie istotna część historii współczesnej co dla nas strajk w stoczni gdańskiej. To o tyle ciekawe że Rubber Bandits są gwiazdami telewizyjnego programu talentów RTE (odpowiednik naszej TVP).

Rubber Bandits cenią się dostatecznie wysoko żeby naturalną sytuacją było że przychodzi do nich oskarżany o korupcję i skazany za zniesławienie parlamentarzysta William O’Dea próbujący sprzedać kość naprawdę przyzwoitego haszu…

twoje ręce ociekają kłamstwami,
marnujesz czas sprzedając nam śmierdzący towar

No i co to za rap kiedy tak mało o policji więc hicior wszystkich imprez ostatnich miesięcy autorstwa Rubber Bandits. Podejrzewam że nieodmiennie słychać go na końcu każdego autobusu jadącego na nackerskie (irlandzka odmiana dresiarzy) osiedla, powiedzmy że utwór traktuje o polityce narkotykowej z perspektywy zatrwożonego nią młodzieńca (z 12g trawy w krytymi tam gdzie irlandczyków zazwyczaj bolą problemy).

Reklamy

Written by harce

15 Luty, 2011 @ 16:43

Napisane w dublin

Tagged with , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: