harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

Redshift – szanuj wzrok swój i cykle organizmu twego

3 Komentarze

Zamiast czytać o neoinstytucjonaliźmie racjonalnego wyboru właśnie bawię się skryptem który ma pomóc w walce z wywoływaną przez gapienie się w monitor bezsennością. Poprzez automagiczne dostosowanie koloru wyświetlacza do pory dnia (a przy odrobinie zabawy może i pogody) na kolory cieplejsze po zachodzie słońca i normalne jasno-niebieskie po jego wschodzie (z subtelną gradacją pomiędzy – w trakcie dnia) mózg ma znaleźć ukojenie.
Streszczenie popularno-naukowe dla osób które nie rozumieją problemu – ekran daje po oczach niebieskim światłem, dla mózgu niebieskie światło = dzień = nie spać jeszcze co najmniej 2 godziny. Efektem tego po wyłączeniu laptopa ciężko jest zasnąć a i mniej odczuwamy poczucie senności gapiąc się w ekran. Jako adept fakultetu z biomedycznych podstaw rozwoju (znanego w wydziałowych kuluarach jako zajęcia katedry mycia ząbków) muszę odnotować że młodzież spędzająca dużo czasu przy komputerze często nie śpi przez to w godzinach 2-4 w nocy kiedy to organizmu produkuje ważne dla niej hormony wzrostu i inne takie.

Program nazywa się Redshift, ma wersje na wszystkie systemy (chociaż autor zastrzega że windowsowa jest *wybitnie* testowa), najszybszy sposób żeby zainstalować go na ubuntu to poniższe 3 komendy;


sudo add-apt-repository ppa:jonls/redshift-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install redshift

Konfiguracja to kwestia stworzenia pliku zawierającego co najmniej następujący kod;


#!/bin/bash
gtk-redshift -t 3600:5600 -g 0.8 -m vidmode -v

Przy takim ustawieniu lokalizacja (geograficzna/strefa czasowa) powinna zostać automatycznie pobrana z ustawień systemowych, u mnie wydaje się działać bez zarzutu. Własne położenie można dodać dodając -l szerokość:długość, -t to ustawienie skali jasności – można w tym dowolnie grzebać albo skasować by zadziałały domyślne. Zapisanie pliku, ustawienie wykonywania jako programu i dwukrotne kliknięcie odpali program, dodając stylową ikonkę w systry.

Możemy go teraz dodać do listy programów startowych tak żeby zawsze był uruchamiany automatycznie i działał w tle klikając na ikonkę i wybierając autostart lub dodając nasz skrypt z ustawieniami do system/preferencje/preferencje programów startowych.

Jak na razie program testowałem tylko oszukując zegar, przez najbliższe dni okaże się na ile sensowny jest w rzeczywistości, większość komentarzy jest zdecydowanie pozytywna…
Warto zauważyć że przy słabszych ekranach LCD pod niektórymi kątami ekran może wydawać się mocno czerwony (tak jest na moim lenovo x300, taki komentarz widziałem też o x200).

Reklamy

Written by harce

29 Marzec, 2011 @ 21:09

Komentarze 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Taki sam efekt czerwoności widzę u siebie. Dzisiaj dopiero zainstalowałem. Jak to działa na Ciebie?

  Michał

  25 Maj, 2011 at 19:54

 2. Mnie zainteresowal kursor. Jakis link do pobrania mozna prosic?

  Czytelnik

  16 Czerwiec, 2011 at 09:00

 3. Jeden z domyślnych kursorów w ubuntu, wystarczy go wybrać w ustawieniach i powiększyć :]

  Swoją drogą jednak nie polecam proponowanych przeze mnie ustawień, defaultowe lepiej się sprawdzają.

  harce

  22 Czerwiec, 2011 at 16:51


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: