harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

#freelab

with one comment

Petros, kolega z hackerspejsa i jego partnerka Natalia zbankrutowali. Formalnie, z fanfarami, zamknięciem firmy, skarbówką itd. Spodziewam się że takich historii będzie teraz już tylko więcej, ew. większość ugrzęźnie gdzieś na krawędzi tej przepaści. Co odróżnia tych dwoje to fakt że odchowali już dzieci i zamiast zaciągać kolejne kredyty i liczyć że jakoś dociągną do emerytury postanowili pójść w innym kierunku.

Z Petrosem od pierwszych spotkań w HSie gadaliśmy o anarchizmie, samoorganizacji i ich potencjale. Teraz niemalże dosłownie złapał mnie za fraki, ze dwa czy trzy razy spotkaliśmy się na Syrenie gdzie ledwo przytomny próbowałem odpowiadać na burzę jego pytań praktycznych, technicznych i ideologicznych z czego w ciężki do odtworzenia sposób wykuł koncepcję FreeLabu i wespół z Natalią decyzję że porzucają system żeby zgłębić alternatywy. Za moją namową swoją podróż przez anarchistyczny półświatek i inne przestrzenie sprzeciwu i oporu na które miałem ich nakierować zaczęli dokumentować na blogu.

Tak więc jedno to blog który może być ciekawy jeśli rzeczywiście ruszą w podróż po europie, czy nawet ich podróż bardziej lokalna z drobnomieszczańskich pieleszy klasy średniej w świat czegoś co jeszcze niedawno równie dobrze mogło by być dla nich „lewacką ekstremą”.
Osobną sprawą jest FreeLab. Na początku miało być poszukiwanie i nauka, tymczasem Petros postanowił skoczyć na głęboką wodę i stworzyć przestrzeń która ma być połączeniem hipisiarskiej czy anarchistycznej wiejskiej permakulturalnej komuny, hackerspejsa i thinktanku. Ogólny kierunek zawiera się w manifeście, na blogu opublikowali już też więcej materiałów na temat projektu; tag freelab.
Oczywiście spodziewam się natychmiastowej krytyki jako lifestylerskiej reanimacji koncepcji tymczasowych stref autonomicznych Hakim Baya (co od razu wytknął mu kolega ze stanów), opcjonalnie zapał neofity oraz że to nierealne itd. Obu pierwszych zarzutów nawet nie będę próbował odpierać, myślę że freelab jak najbardziej wpisuje się w koncepcję TAZ, ale też mniej więcej taka jest przypisywana mu rola. Nikt nie planuje wywrócić systemu jednym czy i setką freelabów, ma to być przestrzeń bezpieczniejsza i wygodniejsza niż te w których funkcjonujemy w mieście (o nowym skłocie w byłej przychodni gruźliczej nie wspominając :P). Jednym z haseł którym obracaliśmy był zresztą ‚dom starców’ czy miejsce do wypoczynku dla aktywistów.
Przypomniało mi to też że zaczynając swoją ‚karierę’ jako niepełnoletni jeszcze aktywista też włączyłem się w projekt wegańskiej wolnościowej osady, pamiętam jak mnie poruszyła sama szansa na wyniesienie się ‚poza system’. Co ciekawe uczestniczył w tym zresztą obecny prezes jednej z głównych organizacji obrony praw zwierząt w polsce, ale projekt zmarł zanim znalazła się przestrzeń. Petros tymczasem zdążył już załatwić teren i niemiłosiernie prze do przodu.

Tak więc w zaskakującym tempie materializuje się projekt wiejskiej komuny hackersko-anarchistycznej. Głównym czynnikiem na którym projekt może teraz zawisnąć to ludzie. Potrzeba będzie co najmniej paru osób które przynajmniej na jakiś czas osiedlą się z nimi tak żeby wspólnie z/rozbudować przestrzeń i rozruszać projekt. Dla mnie jest to pytanie czy w polskim ruchu anarchistycznym znajdzie się jeszcze dość idealistycznych i skorych do działania w takich sposób aktywistów, mam nadzieję że tak i zapraszam do kontaktu z nimi.

Reklamy

Written by harce

28 Luty, 2012 @ 23:47

Napisane w anarchizm

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Reblogged this on Czerwona pigułka and commented:
    Czytając Harca opis wydarzeń czuję się trochę, jakbym wyszedł z siebie i patrzył z boku. Nieco niesamowite. :-)
    Harc, dzięki za extra-body experience!

    Yang

    29 Luty, 2012 at 00:00


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: