harce

harce 1. «swawolna zabawa» 2. «popisy zręczności i gonitwy w jeździe konnej» 3. «sz»

Lulzsec – perspektywa polityczna

2 Komentarze

W wiadomościach walnęło – FBI rozbiło Lulzsec, aresztowali kluczowe osoby, Sabu pracował dla policji, anonymouse pewnie pójdzie zaraz w rozsypkę.

Po pierwsze trochę perspektywy; informację podał znany z „UCZCIWEJ I ZRÓWNOWAŻONEJ!!!!111ONEONE11!!!” wiadomości FoxNews wielokrotny cel ataków lulzsec i anonów. Akcji miało dokonać FBI, więc można przywołać ich wspaniałą i wieloletnią tradycję walki z postępowymi ruchami społecznymi, np. w ramach programu COINTELPRO;

METODY:

Według książki „Wojna w domu” prawnika Briana Glicka, FBI stosowało cztery główne metody podczas działań COINTELPRO:

Infiltracja: Agenci i informatorzy nie tylko szpiegowali aktywistów politycznych. Ich głównym celem było dyskredytować i sabotować działalność. Sama ich obecność służyła podkopaniu zaufania i odstraszeniu potencjalnych zwolenników. FBI i policja wykorzystywali ten strach żeby podważyć wiarygodność rzeczywistych aktywistów jako agentów.
Wojna psychologiczna: FBI i policja wykorzystywało masę „brudnych sztuczek” by postawić w złym świetle ruchy progresywne. Publikowano fałszywe wiadomości w mediach i podrobione ulotki w imieniu zwalczanych grup. Fałszowano korespondencje, rozsyłano anonimowe listy, wykonywano anonimowe telefony. Szerzono dezinformację na temat spotkań i wydarzeń, powoływano rzekomo powiązane z ruchem grupy prowadzone przez agentów i manipukowano albo przymuszano rodziców, pracodawców, najemców mieszkań, administracje szkół i innych by sprawiali problemy aktywistom.
Nękanie prawne: FBI i policja nadużywała systemu prawnego by nękać dysydentów i sprawić by wyglądali na kryminalistów (…)
Nielegalna siła: FBI konspirowało z lokalnymi oddziałami policji by zastraszać dysydentów; dokonywać nielegalnych włamań w celu przeszukiwania domów i dokonywać aktów; wandalizmu, ataków, pobić i zabójstw. Celem było zastraszyć lub eliminować dysydentów i zakłócić działanie ich ruchów.

en.wikipedia.org/wiki/COINTELPRO#Methods

Tak więc to odnośnie wiarygodności źródeł informacji, z drugiej strony np. według Guardiana co 4 amerykański hacker jest informatorem FBI. Jest to możliwe, biorąc pod uwagę stopień infiltracji wszelkich ruchów społecznych w stanach (i w Polsce) zupełnie by mnie to nie zaskoczyło. Zresztą Sabu ma dwójkę dzieci, a to coś co służby rządowe mogą bezlitośnie wykorzystać. Większość hackerów (niezależnie od koloru kapelusza) nie jest gotowa na rozmowę z policją i nie potrafi się bronić przed ich zastraszeniem, albo też nie ma motywacji/systemu wartości które powstrzymały by ich od współpracy. Pokłosie skrajnie indywidualistycznej kultury i braku ideowości.

No i w końcu kwestia rozbicia potencjału ‚hackerskiego’ Anonymouse i powiązanych z tym ruchem grup; Hakerzy AntiSec niszczą strony Panda Security (25 stron), <a href=”http://pastebin.com/LM9vdNWy”>w oświadczeniu</a> zarzucając współpracę z FBI przy inwigilacji aktywistów anon, ostrzegając że ich ‚podsłuchują’ i backdoorowali antywirusa Panda.

Zobaczymy co z tego wyjdzie na dłuższą metę. Nie miałem teraz czasu przesłuchać ponownie opublikowanego niedawno przez lulz/antisec nagrania między FBI i Scotland Yardem o tym jak świetnie idzie im śledztwo przeciw lulzsec, warto by to zestawić z obecnymi wiadomościami.

Co ciekawe, jak odnotowuje anglojęzyczna wikipedia, około 15% zasobów COINTELPRO poświęcano na grupy skrajnie prawicowe/grupy white power, czytając polską wikipedię można odnieść wrażenie że walczono tylko z nimi i przy okazji jakimiś „murzyńskimi organizacjami”. Trzeba będzie to poprawić.

Reklamy

Written by harce

7 Marzec, 2012 @ 11:31

Napisane w haktywizm

Tagged with , , ,

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

  1. Dude, anonymous, nie anonymouse

    nekkoru

    7 Marzec, 2012 at 19:16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: